Güç Bende! Gelişiyor

Güç Bende! hareketeninin altyapısını kuvvetlendirmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık iki haftadır öğretmenlerimiz için uygulama rehberi hazırlamak ile meşgulüz. Nisan ayı başlarında ise bazı öğretmenlerimiz ve gönüllülerimiz ile uygulama çalışmalarına başlayacağız.

Bu süreçte birçok farklı kişi ve grup ile de görüşerek sistemimizi nasıl zenginleştirebileceğimizi ve ülkemiz gençleri için nasıl ilgi çekici hale getirebileceğimizi araştırmaya devam ediyoruz.

Bu amaçla bugün Harvard Üniversitesi İnovasyon Laboratuvarı’ndaki danışmanlardan Joanne Weiss ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bayan Weiss, Obama dönemi Eğitim Bakanlığı’nda personelden sorumlu şef olarak görev yapmış ve Beyaz Saray’da eğitim alanında önemli görevler üstlenmiş birisi. Şu anda ise farklı Eğitim Teknolojisi (Ed-Tech) girişimlerinde yönetim kurularında görev yapıyor ve aynı zamanda bazı eğitim girişimlerine danışmanlık yapıyor.

Güç Bende! hareketinin kendisini heyecanlandırdığını ve girişimimizin başarılı olacağına inandığını belirtti. Hareketimizi nasıl ileri bir noktaya taşıyabileceğimiz ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Bayan Weiss ilerleyen zamanlarda da hareketimize danışmanlık vermeye devam edecek. Bugün yaptığı en önemli tavsiyelerden birisi, okullarda yapacağımız uygulamalar sonrasında etki analizleri yaparak bunları raporlamamız ve bu verileri potansiyel fon sağlayıcılarımız ile paylaşmamız yönünde idi. Diğer taraftan Stanford Tasarım Okulu (Stanford d.school) ile de işbirliği yapabileceğimizi söyledi. Bayan Weiss, Stanford Üniversitesi’nin eski hocalarından birisi olarak d.school’un ‘tasarım odaklı düşünme-design thinking’ alanlarında engin tecrübelerinin olduğunu belirtti. Bayan Weiss ile bağlantıda kalmaya devam edeceğiz.

Diğer taraftan dün akşam ise Harvard ve MIT öğrencileri tarafından organize edilen bir buluşmaya katıldık. HIVE (Harvard GSE Innovation & Ventures in Education) tarafından organize edilen buluşma kapsamında bir restoranda buluşarak çalışmalarımız hakkında görüş alış-verişinde bulunduk. İnformal bir formatta gerçekleşen buluşmada katılımcıların neredeyse hepsi eğitim alanında faaliyet gösteren genç girişimcilerdi. İlham verici birçok çalışmaya imza attıklarını görerek ilgimiz çeken bazı çalışmaları Güç Bende! hareketi ile nasıl kombine edeceğimizi planlamaya koyulduk. Mesela gençlerden birisi, online mentorlük girişimi ile gençleri ve onlara danışmanlık yapmak isteyen kişileri buluşturuyordu. Bir diğeri ise sınıfların eğitim-öğretimi kolaylaştıracak şekilde nasıl dizayn edilebileceği ile ilgili öğretmenlere ve okul yöneticilerine danışmanlık hizmeti sunuyor. Bunu yaparken mimarları, pedagogları ve öğretmenleri sanal ortamda bir araya getiriyor. Bir diğer girişim ise, 0-6 yaş arası çocuklar için tasarlanmış. Ailelere hergün mesaj ile bir aktivite gönderilerek çocuklarının farklı yönlerinin gelişmesine katkı sunmalarını ve kaliteli vakit geçirmelerini sağlıyorlar. Şu anda çoğunlukla Afrika ülkelerinde faaliyet gösteriyorlar.

Bu ve birçok farklı girişim hareketimizi nasıl daha etkili kılabileceğimiz ile alakalı bize birçok konuda ilham veriyor.

Görüşmelere ve buluşmalara devam edeceğiz.

Gelecek hafta Harvard Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösteren Project Zero grubu ile buluşarak Tasarım Odaklı Düşünme sistematiğinin farklı uygulama araçlarını yakından görme fırsatı bulacağız. Güç Bende! girişimimizin  de bir parçası olduğu Design for Change projesine halihazırda da destek veren Project Zero grubu ile işbirliğimizi nasıl geliştirebileceğimizi ve Project Zero’nun geliştirdiği bazı inovatif eğitim sistemlerini nasıl ülkemiz öğretmenlerinin hizmetine sunabileceğimizi de konuşma fırsatı bulacağız.

Gelişmelerden sizi haberdar etmeye devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *