Yeni Nesil Tasarım Kurumları – Sosyal Tasarım

“Tasarım” kavramının artık sadece endüstride veya mimaride değil sosyal alanlarda da kullanılmaya başlandığına değinmiştik. Örneğin bir eğitim içeriğinin oluşturulması da, bir veli-öğretmen ilişkisinin nasıl olabileceği konusuda “tasarım” kavramının ilgi alanına giriyor. Bu noktada ise bu tasarımın nasıl yapılması gerektiği, hangi adımları izlemesi gerektiği gibi konulara değinmek gerekiyor.

Tasarım Odaklı Düşünme, bu sürecin nasıl yönetilebileceği ile ilgili bize gerekli alet ve edevatı sunuyor.

Bu yazımızda Tasarım Odaklı Düşünme konusunda gösteren bir şirketten bahsedeceğiz. Bu alanda faliyet gösteren ve rofesyonel olarak çalışan birçok farklı kurum bulunuyor. Bunların bazıları şirket, bazıları ise sivil toplum kuruluşu veya akademik bir kurum olarak faaliyetlerini yürütüyorlar. Bu yazımızda, Tasarım Odaklı Düşünme yaklaşımını benimseyen ve yaptıkları uygulamalar ile ‘tasarım’ sektöründe çığır açan bir firmaya değineceğiz.

IDEO Design: IDEO, Tasarım Odaklı Düşünme denildiğinde ilk akla gelen firmalardan birisi. California, ABD merkezli firmanın kurucuları Stanford Üniversitesi’nden. Firma halihazirda birçok ülkede faaliyet gösteriyor ve 600’ü aşkın bir personele sahip. Peki neler mi yapıyorlar? Yaptıkları iş tasarım yolu ile yaratıcı ürünler geliştirmek. Örneğin son zamanlarda ‘şehirde tarım’ alanına el atmışlar. İnsanların doğala ve doğaya olan özlemlerini gözlemleyerek onlara bu deneyimi nasıl şehirde, kendi evlerinde veya işyerlerlerinde yaşayabilecekleri ile ilgili yaratıcı çözümler geliştiriyorlar.

IDEO, bir süre önce, bizimde odağımızı oluşturan sosyal etki alanında nasıl yaratıcı tasarımlar yapılabileceği ile ilgilenmeye başladı. Bu hedefleri doğrultusunda www.ideo.org ‘u kurarak, sosyal alanları kapsayan ‘tasarım odaklı düşünme’ sistematiği ile ilgili çalışmalara başladılar. Bu kapsamda, 3 temel hedefleri var: sosyal etki sağlayacak şekilde yaratıcı ürünler ve hizmetler geliştirmek; insanları ve kurumları güçlendirmek; ilham verici uygulamaları ve hikayeleri paylaşmak. Geliştirdikleri insan odaklı tasarım süreçlerini ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunuyorlar. Bunun dışında, gençlerin gelir ve giderlerini kontrol etmelerine olanak sağlayan bir akıllı telefon uygulaması, Afrika’ya yapılan yardımların nasıl inovatif olabileceği ile ilgili bir girişim de IDEO’nun uygulamaları arasında.

Bu alana farklı bir soluk getirmiş olan IDEO firması, tasarım alanındaki birikimlerin sadece üretim sektörü değil, birçok farklı sosyal alanda da kullanılabileceğinin örneklerini sunuyor.

Tasarım alanındaki firmalara değinmeye FROG Design ile devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *