İlkbahar Yaklaşırken…

İlkbahar kendini yavaştan göstermeye başladı. Doğa tüm hazırlıklarını yaptı ve bizi renk cümbüşü ile karşılamak için sabırsızlanıyor. Bölgelere göre değişsede, yaprağını döken birçok ağaç yeni mevsimin gün yüzü görmemiş taze yapraklarını çekingen bir eda ile güneş ile buluşturuyor.

Bizde de benzer bir telaş var. Güç Bende! ekibi olarak, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile buluşturduğumuz sistemimizi daha çok kişiye duyurmak için çabalıyoruz. İlk versiyonunu tamamladığımız Güç Bende! Uygulama Rehberi’ni bu yolculuğumuzda bize eşlik edecek yeni okullarla ve öğretmenlerimizle paylaşmaya başladık. Hedefimiz, yaz aylarına kadar uygulanacak projeler sonrasında alacağımız geri dönüşler ışığında daha kapsamlı bir uygulama rehberini öğretmenlerimizin hizmetine sunabilmek.

Bildiğiniz gibi Güç Bende! sistemi; Gözlemle/hisset, Fikir Yürüt, Uygula ve Paylaş olarak 4 temel adımdan oluşuyor. Hedefimiz, bu 4 adımın her birisi için öğretmenlerimizin kullanabileceği ve uygulayabileceği etkinlik setleri geliştirmek. Bu sayede öğrencilerin empati, işbirliği, yaratıcılık, kritik düşünme vs konularda yetkinliklerini geliştirebilecek araçları öğretmenlerimizin hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.

Peki daha başka neler yapıyoruz?

Sınırlı sayıdaki sınıfın, yaz tatiline kadar Güç Bende! sistemini uygulaması planı çerçevesinde ilgi duyan bazı okullar ve öğretmenler ile görüşüyoruz. Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitim gördüğü Ankara’daki bir okul da Güç Bende! projesini uygulayacak okullardan birisi. Bunun dışında, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gönüllü öğretmenlerimiz ile görüşmeye devam ediyoruz.

Bu çerçevede öğretmenlerimize uzaktan destek vermek için uygun altyapı sistemlerini araştırıyoruz.

Tüm bunların yanında, öğretmenlerimize sunabileceğimiz farklı bilgileri ve eğitim alanındaki güncel gelişmeleri derliyoruz. Bunları haftada en az bir kere olmak üzere blog sayfamız üzerinden paylaşıyoruz.

Eğitim teknolojileri alanındaki girişimleri de yakından takip ederek ilgili etkinliklere aktif olarak katılmaya ve işbirlikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu çerçevede geçen hafta Harvard Üniversitesi Sosyal İnovasyon Stüdyosu tarafından düzenlenen tanışma etkinliğine katılarak girişimimizi paylaştık. Gelecek haftalarda bahsekonu stüdyonun davetlisi olarak bir seminer vermeyi planlıyoruz.

Kısa bir süre içerisinde sayfamıza ekleyeceğimiz üyelik butonu üzerinden ‘Güç Bende! Uygulama Rehberi’ne erişim mümkün olacak. Bunun dışında Nisan ayı içerisinde belirleyeceğimiz 2 ayrı tarihte video konferans yoluyla ilgili öğretmenlerimize proje uygulama semineri vermeyi planlıyoruz. Sitemizde bulunan ‘Sende Katıl’ sayfasında ilgili bilgileri ve tarihleri bulabileceksiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *