Uygulama Rehberinin İlk Versiyonu Yayınlandı!

Bir müddettir üzerinde çalıştığımız uygulama rehberimizi geçen hafta itibariyle uygulayıcı öğretmenlerimizin hizmetine sunmuş bulunuyoruz. Yaz aylarında daha kapsamlı ve birçok etkinliği de içeren rehberimizin ikinci versiyonunu sizlerle buluşturmayi planlıyoruz.

Rehberimizi edinmek icin yaklasık 37 saniyede dolduracağınız ve şuradaki adresten erişebileceginiz formu bize ulaştırmanız yeterli. Sizlere sadece uygulama rehberini gondermek ile kalmayıp, Güç Bende! hareketi ile ilgili diğer tüm gelişmelerden, online ve yüzyüze gercekleştireceğimiz seminer tarihlerinden ve ‘Tasarim Odaklı Düşünme’ kapsamındaki çalışmalarımızdan haberdar edeceğiz.

Rehberimizin giriş yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

Merhaba…

Tayvan’daki Anglo-Chinese ortaokulu öğrencileri, okul çıkışında oluşan trafik karmaşasının önemli bir sorun olduğunu düşünerek buna karşı kendi çözümlerini geliştirmişler. Fransa’daki Saint Laurent

Okulu öğrencileri ise ellerindeki atıl kaynakları kullanarak okullarının yanında bulunan oyun parkını daha canlı hale nasıl getirebileceklerini keşfetmişler. Singapurlu öğrenciler okullarında karşılaştıkları en büyük sıkıntılardan birisinin bencillik olduğuna karar vererek ilginç metotlarla bunun üstesinden gelmeye çalışıyorlar.

Peru’daki lise öğrencileri, çocuk ve genç haklarının bilmenin önemli olduğu kanısına vararak bu hakların neler olduğunu arkadaşlarına aktarma yöntemleri geliştiriyorlar. Bunlar, Design for Change (DFC World) adlı hareket kapsamında katılımcı ülkeler tarafından geliştirilen binlerce projeden sadece birkaçı.

Uygulama örnekleri ve bu girişim, ilk karşılaştığımız andan itibaren bizi oldukça heyecanlandırdı. Güç

Bende! Hareketi, DFC World’ün Türkiye paydaşı olarak ülkemiz gençlerinin de çevrelerini değiştirebilecek, irili ufaklı binlerce projeye imza atabileceği bir sistemi eğitimcilerle ve öğrencilerle buluşturmayı hedefliyor.

Amacımız, izlenecek 4 adim sonunda katılımcıların yaratıcılık, empati, paylaşımcılık ve işbirliği gibi 21.

yy yeteneklerini geliştirebilmesi ve “problem çözücü” bireyler olarak toplumsal fayda sağlaması.

Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) sistematiğini kullanarak, gençlerimizin toplumun

aktif bir bireyi olma bilincini daha küçük yaşlarda kazanmalarını hedefliyoruz.

Bu sayede gençlerimizin, “Güç Bende!” diyebilmelerini ve küçük adımlarla da olsa dünyayı

daha yaşanılabilir hale getirebileceklerine inanmalarını istiyoruz.

“Geleceği tahmin etmenin en iyi yolunun onu dizayn etmekten geçtiği” motivasyonuyla, bu süreçte

birlikte çalışmayı heyecanla bekliyoruz.

Muradiye- Seyithan Ahmet Ateş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *