Müziğin Gücü – Güç Bende! Uygulama Örnekleri (1)

Lynn, Massachusetts eyaletinin kuzeyinde bulunan, bizim de fırsat buldukça yürüyüşe gittiğimiz, okyanus kenarında şirin bir kasaba. 17. Yüzyılda önemli bir üretim merkezi olan kasaba zamanla bu özelliğini kaybederek cazibe merkezi olmaktan çıkmış ve sosyo ekonomik problemlerin başgösterdiği, kriminal olayların sık rastlandığı bir bölge haline gelmiş.

Bugün sizlere, Lynn kasabasındaki bir grup öğrenci tarafından hayata geçirilen Müziğin Gücü projesinden bahsedeceğim. Bahse konu proje, Güç Bende! Hareketi olarak bizim de bir parçası olduğumuz global ‘Dönüşüm için Tasarım’ hareketi kapsamında gerçekleştirilmiş.

Gözlemle/Hisset olarak adlandırdığımız birinci adım kapsamında, öğrenciler bir araya gelerek etraflarında gördükleri problemleri not etmişler.

Seçtikleri problemlerin neden onları rahatsız ettiğini ve bu problemlere nelerin neden olmuş oabileceğini, problemin zamanla nasıl geliştiğini ve problemin paydaşlarının kimler olabileceğini tartışmışlar.

Listelenen problemler arasında arasında en öne çıkanı, kasabalarının değişen ve açıkçası kötüye giden çehresi olmuş. Zira kasabaları ile alakalı artık herkesin bildiği bir deyim bile türemiş – günahlar şehri Lynn (Lynn, lynn, the city of the sin).

Daha sonra bu problemin ana sebebini anlamaya çalışarak, çevrelerindeki insanlar ile görüşmüş ve empati yapmaya çalışmışlar.

2. aşama olan “Hayal Et” adımında ise, ellerindeki bilgilere ve imkanlara bakarak nasıl bir çözüm geliştirebileceklerini tartışmışlar. Birçok fikir ortaya konulmuş. Ama en beğendikleri fikir, bir taraftan kasabalarındaki sosyal sorunların nedenlerini, diğer taraftan da kasabalarının güzel yüzünü insanlara anlatan şarkılar bestelemek olmuş.

3. adım olan “Uygulama” aşamasında ise, 3-4 parçadan oluşan bir album yapmaya koyulmuş öğrenciler. Bir kısım oğrencinin muzik enstrumanlarıyla, bir kısmının ise seslendirme ve dans gösterileri ile eşlik ettiği parçaları okullarında ve kasabalarında düzenlenen ufak çaplı fetivallerde sergilemeye devam ediyorlar.

Şarkılarının birisinin ismi ise çok manidar. Kasabada herkesin alışageldiği deyimdeki ‘sins/gunahlar’ kelimesini ‘wins/galibiyetler’ olarak değiştirmişler : “Lynn, galibiyetlerin şehri” (Lynn, Lynn the city of the wins)

İlham verici örnekleri zaman zaman sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *