Paylaşımın Gücü: Ülkeler arası işbirliği

Güç Bende! Hareketi kapsamında diğer ülkelerdeki partnerler ile çok yakın bir işbirliği içerisindeyiz. Deneyim paylaşımı ve doküman paylaşımı gibi birçok alanda işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Örneğin  animasyon geliştirme ve projelerin videosunu hazırlama gibi hususlarda biz onlara destek olurken, online eğitim altyapısı kurma noktasında farklı ülkelerdeki partnerlerimiz bize deneyimlerini aktarıyorlar. Bu çerçevede sık sık Skype görüşmeleri yaparak bağlantımızı devam ettiriyoruz. Son zamanlarda İspanya, Hindistan, Şili ve ABD bu kapsamda görüştüğümüz ülkelerden.

İşbirliğimizi geliştirme adına yaptığımız etkinliklerden birisi de, belli aralıklarla bir ülke temsilcisinin belirlediğimiz bir alanda bize seminer vermesi. Online video konferansı şeklinde yaptığımız bu etkinliğin en son konusu online eğitim platformu ve konuğumuz ise DFC Brazil idi.

DFC Brazil’den Carol bizlere çok önemli bilgiler verdi. Yılda 1500 proje başvurusu aldıklarını, çoğunlukla öğretmen ağları üzerinden ilgili öğretmenlere ulaştıklarını anlattı. Bu çerçevede, okullar ile temas kurar iken dikkat edilmesi gereken bazı hususları da vurguladı. Her bölge için ayrı bir strateji geliştirdiklerinden bahsetti.

Video konferans esnasında çok ilginç bir istatistiği de bizimle paylaştı. Liselerde yaptıkları bir araştırmada, çocukların yüzde 80’inin gelecekte yapmak istedikleri iş olarak “Youtuber” olmayı seçtiklerini söyledi.

Kendi geliştirdikleri ve ilgili öğretmenlerin kullanımına sundukları online portalı tanıtarak nasıl çalıştığını, ne tür içerikleri barındırdığını anlattı.

Bundan önceki ayın konuğu ise DFC USA’tan Sanjli idi. Sanjli’da sponsorlar ile görüşme ve finansal hesaplamalar konusunda bizimle deneyimlerini paylaştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *