Empatinin gücü

Empati, türkçeye duygudaşlık, hemhal olabilme, kendisin başkasının yerine koyabilme veya eşduyum olarak tercüme ediliyor.

Yaratıcı problem çözme metodu olarak anılan “Tasarım Odaklı Düşünme”nin önemli sac ayaklarından birisini empati fazı oluşturuyor.

Buradaki temel amaç, sorunun taraflarını çok iyi bir biçimde anlayabilmek, onların gözü ile olaylara bakabilmek, onların hissiyatını kavrayabilmek.

Bunu yapmak için ise, katılımcıların “empati” yapmayı birinci elden deneyimlemesi ve aslında empatinin ne olduğunu yaşayarak görmeleri. Güç Bende! Hareketi kapsamında izlediğimiz 4 adımın ilki olan “hisset” aşamasında öğrencilerin problemi daha iyi anlayabilmesi ve çözüm üretebilmesi için empati yapmaları gerektiğini belirtiyoruz. Bu aşamada öğrencilerin empatiyi daha iyi anlayabilmeleri için de bazı birlikte oynayabilecekleri bazı oyunlar ve aktivitelere göz atıyoruz.

Empati adımında kullanılabilecek bazı aktiviteler şunlar:

Engelli insanları daha iyi anlayabilme ve empati yapabilme: etkinliğin temel amacı, yaşayacağımız deneyim ile engelli insanların gerçekten ne hissettiklerini kavrama. Bu kapsamda öğrencileri eşleştiriyoruz. Birinin gözünü bir bez parçası veya mendil ile tamamen kapatıyoruz. Eşleştirdiğimiz diğer öğrencinin onun elinden tutarak onu yönlendirmesini istiyoruz. Mihmandar olan öğrencinin gözü kapalı olan öğrenciyle yürümesini karşısında ne olduğunu tarif etmesini istiyoruz. Bu kapsamda yapılacak diğer bir çalışma ise, gözü kapalı öğrenciden bir şekil çizmesinin istenmesi. Gözü kapalı olarak resim çizmeye çalışan bir öğrencinin bu deneyimleri engelli olmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmesine yardımcı oluyor.

Yetişkinler için yapılan diğer bir uygulama ise meslek değişimi. ABD’de bir hocanın tüm öğrencilerine mecburi tuttuğunu okuduğum bu etkinlik kapsamında her bir katılımcı, seçtiği bir iş dalında bir görevlinin yerine geçerek 1 gün o deneyimi yaşıyor. Örneğin, bir gün boyunca kasiyerlik yapıyorsunuz. Bu deneyim sonrasında kasada karşı taraftan olmanın ne demek olduğunu, kasiyerlerin neler hissettiğini ve ne tür problemler ile karşı karşıya kaldıklarını daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Diğer iki etkinliğimiz ise empati kartları ile ilgili.

İlk etkinliğimiz kapsamında yapmanız gereken şey, bir A4 kağıdına yaklaşık 16 kibrit kutusu büyüklüğünde dilimler yerleştirmek ve her kutunun içerisine seçeceğiniz bir olayı bir cümle ile yazmak.

Örneğin, “bugun onun doğum günü”, “evde en büyük çocuk o”, “arkadaşım benimle oynamak istemiyor”, “bugün öğleden sonra sinemaya gidecek”, “sınavdan çok iyi bir not aldı” gibi günlük hayatta karşımızda çıkacak olayları yazıyoruz.

Bu kutucukları keserek arkalarını çeviriyoruz. Daha sonra çocuklar rastgele bir kağıt seçerek, bu durumda sizce ilgili kişinin kendisini nasıl hissedeceğini anlatmasını istiyoruz.

Diğer metod ise, farklı duygusal durumları içeren emojileri bir kağıda veya bir balona çizmek. Daha sonra çocuklardan rastgele herhangi birisini seçmesini isteyip, eğer üzgün ise hangi durumdan dolayı bu kişi üzgün olabilir diye sorarak örnek bazı olayları anlatmasını istemek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *