Macau’dan Hikayeler

Macau Çin’in güneyinde, pasifik okyanusu kıyısında küçük, şirin bir ülke. 1999’a kadar Portekiz’e bağlı olan 550 bin nüfuslu ülke şu anda Hong Kong ile aynı statüye sahip. Yani iç işlerinde bağımsız fakat dış işlerinde Çin’e bağlı, zengin bir ülke.

Madrid’teki konferansta kendileri ile tanıştığımızda ülkelerindeki okullarda yapılan projeler ile ilgili bir broşür takdim etmişlerdi.

Bizim de dahil olduğumuz Design for Change / Dönüşüm İçin Tasarım hareketi kapsamında DFC Macau tarafından gerçekleştirilmiş bu projeler oldukça ilgimizi çekti.

İlham vermesi açısından bu hikayelerden bazılarını sizinle paylaşmak istedik.

İlk hikayemiz mektuplar ile alakalı. Öğrenciler, artık kimsenin mektup yazmak istemediğini, herkesin sosyal medya kanalları veya telefon üzerinden haberleşmeyi öncelediklerini görerek bu konuya eğilmeye karar vermişler. Çözüm olarak geleneksel tarzda mektup yazılmasını teşvik etmeyi seçmişler. Organize olarak okuldaki öğrencilerden istedikleri bir kişiye mektup yazmalarını istemişler. Yaklaşık 550 mektup toplamışlar. Bu mektuplardan okul içinde yazılanları elden, diğerlerini ise posta yoluyla istenilen adrese yollamışlar.

Ülkemizde de muzdarip olduğumuz mektup konusu ile ilgili çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış.

Sonuç olarak aslında çok fazla bir masraf gerektirmeyen, mevcut kanyakların yeni kombinasyonu ile geliştirilen bu çözüm ortaya çıkmış. Daha önemlisi ise, öğrencilerin kendilerini sadece sorunun değil, çözümün de bir parçası olarak görmelerine ve kendilerinde cesaret bulmalarına vesile olmuş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *