Gözümüzü ve gönlümüzü kapatan perdeler

Güç Bende! Hareketi kapsamında heyecan verici çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu çalışmalar kapsamında bu hafta Ankara’daki bir ortaokula yaptığımız ziyarette öğrenciler ile buluştuk ve gözümüze inen, algılarımızı karartan, hayal gücümüzü sınırlayan, gönlümüzü kapatan perdeleri konuştuk. 5–6 kilo patates, 20 metre halat, pipetler, ters dünya haritası… Yanıma aldığım malzemelerden bazılarıydı. Halatlarla, patateslerle, pipetlerle oyunlar oynadık. Ve derken okul servislerinin geldiği haberini aldık. Halbuki daha bitmemişti muhabbetimiz ve oyunlarımız.

Kurbağa hikayesinden, Elon Musk’tan, New York’taki kemancıdan bahsettik.

Çocukların hayal dünyasının ilerleyen yıllarda o zenginliğini kaybettiğini, korkularımızı, hata yapma özgürlüğümüzü, risk almayı, girişimciliği konuştuk.

Bol bol da oyun oynadık, aktiviteler yaptık.

Hangi aktiviteleri mi yaptık?

İsim zinciri kurduk, kendi rekorumuzu kırmaya çalıştık.

Ellerimizdeki kısa iplerle oluşturduğumuz insan kör düğümünü açmaya çalıştık.

Çapraz bir şekilde el ele tutuşarak halkayı açmak için uğraştık.

Halatların etrafında birbirimize güvenmeyi öğrendik.

Göz yanılmasının algılarımızı nasıl etkilediğini yaptığımız deneyle birebir gözlemledik.

Dağıttığımız kağıtta kaç tane üçgen olduğunu bulmaya çalıştık. Fakat gözümüze inen perdeler buna bir türlü izin vermedi.

Tasarım Odaklı Düşünme’nin tam olarak ne demek olduğunu patates ve pipet oyunu ile anlamaya çalıştık.

Farklı bir dünya haritası üzerinden algılarımızın zihin dünyamızı nasıl şekillendirdiğini anlamaya çalıştık.

Bu arada da Güç Bende! Hareketi’nin kapsamını, hedeflerini ve proje uygulama sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiği konularını konuştuk.

Güç Bende! Hareketi kapsamında okullarında proje uygulaması yapacak 6 farklı grup oluşturulmuş. Gruplardan birisi, sağlıklı beslenmenin önemli olduğundan yola çıkarak, gerekli kalorileri içeren bir beslenme paketi üzerinde çalışıyor. Bu paketi daha sonra kantine de önerecekler ve okul öğrencilerinin sağlıklı beslenmesine katkı sunmaya çalışacaklar.

Diğer bir grup, kantinin yan tarafındaki alanı daha verimli kullanmak amacıyla o bölgeye raflar koymanın ve bir kütüphaneye dönüştürmenin peşinde.

Erkeklerden oluşan 5 kişilik bir grup, arkadaşlar arasında empati kurmanın önemli olduğunu, fakat birçok kişinin empati kurmakta, karşıdakini anlamada zayıf kaldığı sonucuna varmışlar. Her sınıftan gönüllü birkaç kişi ile birlikte empatiyi anlatan video çekme niyetindeler.

Diğer bir grup ise sınıflarındaki askılıkların en önemli sorun olduğu kanaatine varmışlar. Montların hem karıştığını, hem de yere düştüğünü farketmişler. Yeni bir askılık yapmaya uğraşıyorlar.

Okul bahçesinin daha da güzelleştirilmesi öğrencilerin giriştiği diğer bir proje. Bu kapsamda kuş yuvalarının koyulması, eski lastiklerin saksıya dönüştürülmesi var.

Hayatı tablosunu küçük fırça darbeleri ile renklendiren bu çalışmaların tüm hızıyla devam etmesi dileğiyle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *