Hayatı Renklendiren Fırça Darbeleri

Okul bizim ikinci evimiz” diyoruz ama gerçekte birçoğumuz okulu evimiz gibi göremiyoruz.

Sınıftaki arkadaşlarımız arasında iletişim sorunu var, birbirimizi kırabilecek, üzebilecek davranışlarda bulunuyoruz.

İngilizce öğrenmede, öğrendiğimiz kelimeleri kullanmada zorluk yaşıyoruz.

Özel eğitim sınıfındaki öğrenciler kendilerini dışlanmış hissediyor, bazı dersleri daha iyi anlamaları için gereken materyaller mevcut değil.

Ayrımcılık, dalga geçme gibi tavırlardan dolayı bazı arkadaşlarımız kendisini dışlanmış ve yalnız hissedebiliyor.

Gazi Osman Paşa ortaokulu öğrencilerinin tespit ettiği ve var güçleri ile üstesinden gelmeye çalıştıkları sorunlar bunlar.

Güç Bende Hareketi! kapsamında yaklaşım bir ay önce yaptıkları ilk buluşmada birçok sorun belirlemiş ve bunlardan bazılarını seçerek çözüm geliştirmeye koyulmuşlardı.

Dün yaptığım ziyarette bu küçücük ellerin neler yapabildiğine, sınıflarını nasıl gül bahçesine çevirdiklerine şahitlik ettim.

İlk sorundan yola çıkarak sınıflarını daha canlı hâle getirmek, çalışma ortamlarına renk katmak için olağanüstü bir çaba göstermişler. Manavlardan buldukları kasaları rengarenk boyayarak duvarlarına yerleştirmiş ve onları kitaplık yapmışlar. Duvarlarını, kapılarını farklı bitki ve hayvan figürleri ile süslemişler.

Bununla da kalmamışlar.

Yine kendi aralarında oluşturdukları bir proje ekibi okul avlusunun duvarına grafiti yapma işine girişmiş. Duvarı badana ile ilk önce beyaza boyamışlar. Şimdi ise sıra grafiti yapmada.

Bir başka grup, özel eğitim sınıfındaki çocuklar için mevsimleri öğrenme oyunu geliştirmiş.

Oldukça ayrıntılı bir biçimde dizayn edilmiş, kartlarla oynanan bir oyun.

Bir başka grup, sınıflarının içerisine okuma köşesi yapmış. Renkli bir şemsiye, renkli kasalar ve kelebekler ile süslenmiş, oturup kitap okunası bir yer yaratmışlar.

Ayrımcılık ve dışlanma ile ilgili de oyun geliştiren bir kartlar ve sorular ile bu sorunun üstesinden gelmeyi planlıyor.

Projeler ile ilgili kısa videolara yine burada yer vereceğiz.

İlgili bazı fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *