Güç Bende! Hareketi ve Ayrımcılık ile Mücadele

Güç Bende! Hareketi olarak okullar ve eğitim kurumları ile olan işbirliklerimiz tüm hızıyla devam ediyor.

Son zamanlarda karşılaştığımız sorunlardan birisi, okullarda sayıları artan sığınmacı çocuklar ile yerli öğrenciler arasındaki uyum sorunu.

Bu konuda bir taraftan öğrencileri bilinçlendirici çalışmalar yapmak ve gerekli rehberlik hizmetlerini vermek gerekirken, diğer taraftan ise öğrencilerin birbirleri ile kaynaşmasını sağlayacak adımların atılması gerekiyor.

Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde faaliyet yürüten ve Suriye’li çocukların Türkçe öğrenmelerine destek olan eğitim kurumunun temsilcilerinin dile getirdiği sorunlardan birisi buydu.

Belli bir seviyede Türkçe öğrenen çocukların okullara başladıklarında uyum sorunu yaşadıklarını tespit etmişlerdi. Okulları ziyaret ederek çocuklarla yaptıkları görüşmelerde çocuklar bu durumu dile getiriyorlardı.

Benzer bir sorunu daha önce Mamak ilçesindeki öğretmenlerden de duymuş ve Güç Bende! Hareketi ile ilgili olarak öğretmenlerimize yönelik bir sunum gerçekleştirmiş ve çocukları kaynaştırmak adına ne tür çalışmalar yapılabileceğini konuşmuştuk. Bu sebeple, bu konuda biraz daha deneyimliydik.

Geçen gün bu konuyla alakalı olarak Türkiye Diyanet Vakfı yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirerek nasıl ilerleyebileceğimize yönelik bir yol haritası çıkardık.

Bu çerçevede, özellilkle uyum, nezaket ve birlikte yaşama ve işbirliğinin önemi konularını öne çıkarak bir çalışma yapmaya karar verdik.

Şubat ayında başlayacağımız çalışmayı ilk olarak 2 okulda yürüteceğiz.

İşbirliği ve birlikte yaşama temalı aktivitelerle de süreç boyunca öğrencilerin hem kaynaşmasını, hem de birinci elden bu değerleri deneyimlemelerini sağlayacağız.

Hedefimiz, oluşturduğumuz gruplarla uyum, nezaket, birlikte yaşam ve işbirliği konularında en az 10 projenin öğrenciler tarafından hayata geçirilmesini sağlamak.

Bununla birlikte, gelecek okul döneminde Ankara Kalkınma Ajansı tarafından organize edileecek olan kodlama derslerine de destek vereceğiz. Kalkınma Ajansı yetkilileri ile yaptığımız görüşmede, öğrencilerin bir yarışma çerçevesinde yapacakları kod yazma yarışmasının ana temasının sosyal sorunlara yönelik olarak oluşturulmasının daha faydalı olabileceği üzerinde durduk. Bu çerçevede, kod yazım yarışması öncesinde sosyal girişimcilik ve sosyal sorunlara inovatif çözümler konularında öğrencilere bilgi vereceğiz. Daha sonra gerçekleştirilecek proje çalışmalarından bazılarını da isteyen öğrenciler Güç Bende! Hareketi’ne sunabilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *