Eğlenceli aktiviteler…

Okul buluşmalarımızda öğrencilere vermek istediğimiz mesajları oyun veya ilgi çekici bir aktivite ile aktarmayı seçiyoruz.

Mesela Güç Bende! Hareketi’nin amacının ne olduğunu anlatmak için herkese boş bir kağıt dağıtıyoruz.

Daha sonra bizim tahtaya çizdiğimiz anlamsız şekillerden öğrencilerin de kendi kağıtlarına çizmelerini istiyoruz. Hem bizim çizdiğimiz, hem de onların çizdiği şekiller aslında hiçbir şeye benzemiyor… Öylesine karalanmış, iç içe geçmiş daireler…

Bir sonraki aşamada ise öğrencilerden 15- 20 saniye kadar gözlerini kapatmalarını istiyoruz.

Anlamsız dairelere birkaç küçük dokunuş yaparak onları bir civcive, kediye veya kurbağaya dönüştürüyoruz.

Çocuklar gözlerini açtıklarına, daha önce anlamsız görünen şekillerin şimdi şirin hayvanlara dönüştüğünü görünce oldukça şaşırıyorlar. Nasıl yapılacağını anlattıktan sonra kendileri de şekillerini anlamlı hale getirmeye çalışıyorlar ve ortaya gerçekten çok güzel ve yaratıcı karakterler çıkıyor.

Bu aktivite ile vermek istediğimiz mesaj, aslında küçük dokunuşlar yaparak hayatımızı daha renkli ve anlamlı hale getirebileceğimiz.

Güç Bende! Hareketi ile yapmak istediğimiz şey de tam olarak bu: küçük fırça darbeleri ile hayatımızı renklendirmek. Hayata dair öğrencilerin bulacağı çözümler ile yaşam tablomuza dokunuşlar yapmak, anlamsız görünen bazı şekilleri anlamlı hale getirmek ve sonuçta ortaya renkli bir tablo çıkarmak.

Güç Bende! Hareketi’ni bu yüzden “hayata renk katan küçük fırça darbeleri hareketi” olarak da anmak sanırım yanlış olmaz.

Öğrencilerin birçoğuna eve gidince kardeşleri ile de bu aktiviteyi yapmaları için tavsiyede bulunmayı da ihmal etmiyoruz.

Bu aktiviteden haberdar olmamızı sağlayan Tuğba Deniz’e de bu vesile ile teşekkür ediyoruz.

Peki başka neler yapıyoruz?

Aktarmak istediğimiz diğer bir mesaj ise, tasarım odaklı düşünme metodunun önemli ve gerçekte ne işe yaradığı. Öğrencilere, bir sorunu çözmek için doğru aracı ve yöntemi kullanmanın önemini anlatmak için kullandığımız malzemeler patates ve pipet.

Öğrencilere patates ve pipet dağıtıyoruz. Onlardan pipetleri patateslerin diğer tarafına geçirmelerini istiyoruz.

Öğrenciler hummalı bir çalışmaya girişiyorlar. Pipetleri patatese saplayarak diper tarafa geçirmeye çalışıyorlar. Fakat doğru yöntemi bilmediklerinden dolayı bunu başaramıyorlar.

Ve sıra tekrar bizde.

Gözlerini kapamalarını istiyoruz ve yaptığımız basit bir hareketle pipeti diğer tarafa geçiriyoruz. Aslında fizik kurallarını bilince ve doğru bir teknik uyguladığınızda pipet karşı tarafa kolaylıkla geçiyor.

Bu aktivite ile öğrencilere doğru araçları ve metodları kullandığımızda, çözülemez gibi görünen sorunların nasıl üstesinden gelinebileceğini göstermiş oluyoruz.

Peki başka ne yapıyoruz?

Yaptığımız diğer bir aktivite ise bir halatın etrafında daire olmak. Herkes halatı tutarak kendisini geriye doğru bırakıyor. En başta birçok öğrenci karşı tarafa yeterince güvenmediği için kendisini geriye doğru bırakmıyor. Fakat yavaş yavaş karşı tarafa güvenmeyi öğreniyorlar. Bir sonraki adımda ise yere doğru eğilmeye çalıyoruz. ve tekrar ayağa kalkıyoruz.

Bu şekilde birlikte iş yapma sürecinde güvenin önemini vurgulamaya çalışıyoruz.

Bu ve buna benzer birçok aktivite öğrenciler gibi bizi de eğlendiriyor.

Yeni aktiviteler bulmaya ve uygulamaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *