Çocukların penceresinden dünyaya bakabilmek…

Geçen yıl ilginç bir proje çağrısı ile karşılaşmıştım. 95 cm’den dünyaya bakmak gibi bir ismi vardı proje çağrısının. 95 cm ile kastedilen şey 3–4 yaşındaki çocuklar idi. Yani 3–4 yaşındaki çocukların gözü ile dünyaya bakabilmeyi ve bu amaca yönelik olarak ilginç proje önerilini sunmanızı istiyordu. Kamusal alanları, parkları, kaldırımları, bahçeleri, duvarları onların ihtiyaçlarını karşılayacak veya onları eğlendirecek şekilde tekrar gözden geçirmenizi ve önerilerinizi sunmanızı istiyordu.

Onların gözü ile etrafa bakmak ve çevremizi küçük çocukların da rahat edebileceği, zevk alabileceği yerler haline getirmek muhakkak ki çok güzel olurdu.

Güç Bende! Hareketi kapsamında öğrenciler ve öğretmenler ile yaptığımız buluşmalar, aslında çocuklarımızı tekrar dinlememiz ve onların gözü ile hayata bakmamız için çok güzel bir imkan sunuyor.

Çocukları dinledikçe, aslında hiç aklımıza gelmeyen, dikkatlerini çekmez dediğimiz birçok hususun aslında çocuklar tarafından dikkatle takip edildiğini ve sorun olarak görüldüğünü fark ediyoruz.

Bu hafta yaptığımız bir okul ziyareti de bizim için çocukların dünyasını anlamak adına oldukça yararlı oldu.

Gönüllü öğretmenlerimiz Güç Bende! Hareketi’ni oldukça sahiplenmişler. Heyecanla neler yaptıklarını ve öğrencilerin projeye gösterdikleri ilgiyi anlattılar.

Öğrenciler panoya astıkları renkli post-it kağıdına “güç bende kağıdı” adını takmışlar. Müdür yardımcısı öğretmenimizin sınıfının önünde bu kağıttan almak için bir sıra bile oluşmuş. Hatta bununla da kalmamış öğrencileri. Öğretmenimizin hemen karşı taraftaki evine giderek yazdıkları notları iletmek istemişler.

Çocuklar tarafından tesbit edilen sorunlar oldukça ilginçti.

Gönüllü öğretmenlerimiz önderliğinde yapılan çalışma ile güzel bir pano dizayn edilmiş. Daha sonra öğrencilere Güç Bende! Hareketi’nden bahsedilerek seçecekleri bir sorunu post-it kağıtlarına yazarak panoya asmaları istenmiş. Şu anda asılan kağıtların miktarı 60’tan fazla. Panoya asılan notlara baktığınızda, aslında öğrenciler tarafından çok güzel tespitler yapıldığını da görüyorsunuz.

Mesela öğrencilerden birisi, okulun yan tarafındaki inşaatın tahtalarını kaldırıma koyduğunu ve bu sebeple kaldırımda yürüyemediklerini söylemiş.

Diğer bir öğrenci, azimli olmanın daha çok vurgulanması gerektiğini söyleyerek arkadaşları ile birlikte bu konuda farkındalığı artıracak bazı videolar çekmeyi planladıklarını yazmış.

Öğrencilerden bazıları empati yapmaya yönelik çalışmaların artırılması gerektiğini söylemiş.

Kantinin çok kalabalık olması, nezaket kurallarının tekrar hatırlatılması, okulun bahçesindeki fidanların etrafının çevrilmesi, sokak hayvanlarının kışın üşümesi, kantinde satılan malzemelerin sağlığa zararlı olup olmadıklarının kontrol edilmesi, okula bir kitap okuma salonu yapılması, sınıfların temiz tutulması, kağıt israfının önlenmesi… Bu ve benzeri birçok sorun öğrenciler tarafından panoya iliştirilmiş durumda. Bundan sonraki süreçte öğrencilerden beklenen ekiplerini kurarak çözüm çalışma yapmaya başlamaları.

Bu süreçte de öğretmenlerimize destek olmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *