Büyük resme küçük dokunuşlar

Gözleri ışıldayan, hayat dolu çocuklar.

Birlikte oyunlar oynadık, güldük, eğlendik ve yeni şeyler öğrendik. Güç Bende! Hareketi kapsamında gönüllü bir grup öğrenci ve öğretmen ile bir araya gelerek küçük fırça darbeleri ile hayatımıza nasıl renk katabileceğimizi konuştuk.

Geleceğe neden umutla bakmamız gerektiğinden, elimizdeki imkanlar çerçevesinde etrafımızda yapabileceğimiz değişikliklerden bahsettik.

Türkiye’de ve dünyanın farklı kesimlerinde Design for Change kapsamında gerçekleştirilmiş ilham verici çözümlere değindik.

Tasarım Odaklı Düşünme yöntemini kullanarak problem çözme yöntemi üzerine konuştuk.

Katılımcı öğrenciler oldukça dikkatli şekilde dinleyerek kendilerinin neler yapabileceği hakkında fikir yürüttüler. Herkes birbirini tanımadığı için bazı ısınma etkinlikleri ile başladık. Balon etkinliği, kendini bulma etkinliği bunlardan bazılarıydı.

Yaptığımız diğer etkinlikler ile yaratıcılığın, kendine güvenmenin, çözüm odaklı olmanın önemini ortaya koymaya çalıştık. Hayatta birçok şeyin dışarıdan görüldüğü gibi olmayabileceği, “imkansız, hayatta olmaz, yapılmaz” diye düşünülen şeylerin gayet mümkün olabileceğini yaptığımız deneyler ile göstermeye çalıştık.

İşbirliği neden önemlidir, ortak aklı nasıl kullanabiliriz sorularına birlikte yaptığımız halka etkinliği ile cevap aradık.

Hepimiz mutlu ve mesut bir şekilde ilk buluşmadan ayrıldık.

Şimdiden bazı öğrenciler çok ilginç projeler üzerinde çalışmaya başlamışlar. Heyecanla projelerini anlatmaları görülmeye değerdi.

Öğrencilerimiz seçtikleri bir alanda birlikte çalışmaya ve hayatımıza renk katacak dokunuşlar yapmaya hazırlanıyorlar. Bizler de bu süreçte onlara destek olmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *