GÜÇ BENDE! Diyenler - Dünyadan Örnekler

Design for Change World (DFC World) tarafından dünyanın farklı köşelerinden ilham verici hikayeleri aşağıda bulabilirsiniz. Senin hikayeni de bekliyoruz, unutma, değişimin öncüsü olmak senin elinde! Bu ve benzeri yüzlerce küçük adımın ülkemizi hayal ettiğin yerlere taşıyacağına inan!


SINGAPUR

Singapur'lu öğrencileri okullarında karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisinin bencillik olduğuna karar vermişler. Yaratıcı görseller geliştirerek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmışlar.

AMERiKA

Washington Ortaokulu öğrencileri, azim ve kararlılığın en önemli eksiklikleri olduğuna kanaat getirmişler bu konuya eğilmişler. Sonunda hemen bıkmamayı, azmetmeyi ve başarmayı ele alan kısa videolar çekerek Youtube üzerinden insanlara ulaştırmışlar.

HiNDiSTAN

IPL Global ortaokulu öğrencileri, okuldaki bazı engelli öğrencilerin kısmen ayrımcılığa uğradıklarını ve arkadaş bulmakta zorlandıklarını düşünerek bunu çözmeye koyulmuşlar. Özellikle işitme engeli olanlar için farkındalığı artırmaya ve onları anlamaya yönelik çalışmalar yapmışlar.

iSPANYA

Alcaste Lisesi öğrencileri, kasabalarını ziyaret eden turistlerin sorunlarına eğilmeye karar vermişler. Turistler ile görüşerek ve sorunlarını dinleyerek, kasabalarına geldiklerinde turistlerin kullanabileceği bir el kitabi hazırlamışlar. Hazırladıkları rehber kasabalarının tarihini ve kültürünü anlatıyor, turistlerin yön bulmalarını sağlıyor ve diğer bazı önemli bilgileri içeriyor.

TAYVAN

ANGLO-CHINESE ortaokulu öğrencileri, okul çıkışında oluşan trafik karmaşasının önemli bir sorun olduğunu, çocuklarını almaya gelen velilerin ve araçların sıkıntı yaşadığını görerek buna çözüm bulma arayışına girmişler. Gözlemler yaparak, veliler ve araç sahipleri ile konuşarak çözüm bulmaya çabalamışlar.

FRANSA

Saint Laurent okulu öğrencileri, okullarının yanında bulunan oyun parkını daha canlı hale getirmeye karar vermişler. Bunu nasıl yapabilecekleri konusunda fikir yürüterek buldukları çözümleri birlikte uygulamaya koymuşlar. Bunlar arasında, bankların canlı renkler ile boyanması, atıl haldeki araba lastiklerinden yapılmış oyun ekipleri ve parktaki ağaçlar için kendi yaptıkları renkli kus yuvalarının da var.

ŞiLi

Şili'deki bir grup ortaokul öğrencisi, küçük çocukların kantinden alışveriş yapmakta zorlandıklarını ve büyük öğrenciler tarafından horlandıklarını düşünerek buna çözüm bulmaya koyulmuşlar. Yaptıkları çalışmalar sonunda kantindeki tezgahın yüksekliğini küçük çocukların da sipariş verebileceği şekilde azaltmışlar ve yerlere çizgi çekerek sadece alt sınıfların sipariş verebileceği ayrı bir sıra oluşturmuşlar.

MEKSiKA

Conafe ortaokul ogrencileri, okul bahcelerini guzellestirmeyi hedeflereyerek bunu en verimli ve hizli bir sekilde nasil yapabilecekleri konusuna kafa yormuslar. Atil haldeki araba lastikleri ile bunu yapabileceklerine karar vererek, araba lastiklerini farkli renklere boyayarak salincak ve tirmanma seritleri yapmislar.

PERU

Peru'da lise öğrencileri, çocuk ve genç haklarının neler olduğunu öğrenmenin önemli olduğuna karar vermişler. Bu hakların neler olduğunu ortaya çıkararak bunları okuldaki arkadaşları ile broşür ve video yoluyla paylaşmak için girişim başlatmışlar.

TURKiYE

Güç Bende! Hareketi kapsamında hayata geçirilen ilham verici bir hikaye. Ataşehir Amerikan Kültür Koleji öğrencilerinin plastik şişelerden kışlık montlara ve yetimler yurduna kadar uzanan hikayesi sizlerle!