Türkiye’de 6-18 yaş arasındaki gençlerimizin etraflarına daha bilinçli bir şekilde bakarak gördükleri problemlere yaratıcı çözümler üretmelerini sağlayacak bir sistem kurguluyoruz. İki temel amacımız var: geçlerimizin ve çocuklarımızın toplumun aktif bir bireyi olma bilincini daha küçük yaşlarda kazanmalarını sağlamak ve aslında birşeyleri değiştirmeye yetecek güçlerinin olduğunu onlara anlatmak.

Girişimimiz ile alakalı aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Turkiye’de 6-18 yaş arasındaki gençlerimizin etraflarina daha bilinçli bir şekilde bakarak gördükleri problemlere yaratıcı çözümler üretmelerini sağlayacak bir sistem kurguluyoruz. Amacımız; gençlerimizin toplumun aktif bir bireyi olma bilincini daha küçük yaşlarda kazanmalarını sağlamak ve aslında “bağzı” şeyleri değiştirmeye yetecek guçlerinin olduğunu onlara anlatmak.

Sistem şu şekilde işliyor: gönüllü öğretmenlerimiz kendileri için hazırladığımız özel modulleri ve içerikleri kullanarak GÜÇ BENDE! projesini sınıflarında uyguluyorlar. En son adımda ise proje uygulamalarını bizimle paylaşıyorlar.

Her sene Ekim ayında seçilen en iyi uygulamanın ekibi ise her sene farklı bir ülkede düzenlenen Design for Change finaline katılma hakkı elde ediyor.

Uygulama aşamasına geçmeden önce gönüllü öğretmenlerimiz ile online veya yüzyüze buluşmalar gerçekleştirerek onlara sistemimizi ve aşamalarını anlatıyoruz. Öğretmenlerimizize daha sonraki aşamalarda da danışmanlık yapıyoruz.

GÜÇ BENDE! müfreadatını uygulayan ve proje geliştiren öğretmenlerimize ücretsiz GÜÇ BENDE! t-shirtleri gönderiyoruz.

Proje uygulayan okullar ise haritamızda GÜÇ BENDE! okulu olarak yer alıyorlar.

Harvard Üniversitesi ve diğer işbirliği ortaklarımız ile birlikte geliştirdiğimiz yenilikçi öğretim metodlarını da sistemimize dahil olan öğretmenlerimizin kullanımına sunuyoruz.

GÜÇ BENDE! girişimine 6-18 yaş arasındaki tüm gençlerimiz öğretmenleri ile birlikte katılabilirler.

GÜÇ BENDE! girişimine dahil olmak çok kolay. Sistemimizi anlatan kısa bir atölye çalışması sonrasında erişiminize sunulacak dökümanları kullanarak gençlere ‘geleceği tahmin etmenin en kestirme yolunun onu dizayn etmekten geçtiğini’ gösterebilirsiniz. Aşağıdaki linki tıklayarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  • Sunulan projelerden birisi danışma kurulumuz tarafından Türkiye şampiyonu olarak seçilecek.
  • Seçilen proje ekip ise Kasım ayında İspanya’da düzenlenecek olan turnuvaya katılmaya hak kazanacak.
  • Katılımcı gruplara, özel hazırlanmış katılım sertifikası takdim edilecek.
  • Proje uygulamalarını teslim eden gruplara GÜÇ BENDE! tişörtleri gönderilecek.(*)
  • Katılım gösteren okullar “Değişimin Öncüsü Okullar” olarak haritamızda gösterilecek.
  • Hikayelerinizi Youtube kanalımızdan ve sosyal medya üzerinden tüm Türkiye’ye duyurulacak.

(*) Sadece devlet okullarına sunulacaktır. Özel okullara hangi koşullarda bu imkanı sunduğumuzu öğrenmek için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Farklı uygulama süreleri ve gruplar için geliştirilmiş olan moduller bulunmaktadır. Genellikle uygulama süresinin 7 gün olduğu müfredat tercih edilmektedir. Bu modul kapsamında, GÜÇ BENDE! girişiminin 4 adımından her birisini ayrıntılı olarak anlatan bir kitapçık öğretmenlerimizin kullanımına sunulmaktadır. Buna ek olarak, öğrencilere ilham kaynağı olabilmesi amacıyla, Design For Change kapsamında farklı ülkelerde gerçekleştirilmiş birçok örnek çalışma paylaşılacaktır. GÜÇ BENDE! girişiminin temelini oluşturan ‘tasarım ile problem çözümü’ metodu hakkında da güncel gelişmeler ve çalışmalar ilgili eğitmenlerimiz ile paylaşılacaktır. Eğitimcilerimiz için özel olarak hazırlanan dokümanlarımıza erişimin nasıl olacağı, kendileri ile gerçekleştireceğimiz atölye çalışmaları sonrasında kendilerine sunulacaktır.

Seyithan ve Muradiye tarafından başlatılan GÜÇ BENDE! projesi, ekibimizin değerli üyelerinin desteği ile yürütülmektedir. GÜÇ BENDE!, kurumsal olarak BOSTAN Sosyal İnovasyon Enstitüsü’nün bir girişimidir.

Proje ekibi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

GÜÇ BENDE! girişimi, Design For Change adındaki uluslararası girişimin Türkiye ayağını teşkil etmektedir. Design for Change hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Design for Change çatısı altındaki GÜÇ BENDE! girişimine uluslararası birçok kurum ve kuruluş destek vermektedir.

Ankara Sosyal Bilimleri Üniversitesi, GÜÇ BENDE! girişimi tarafından kullanılacak modullerin geliştirilmesi ve gerekli materyallerin oluşturulması sürecine katkı sunmaktadır.

Harvard Üniversitesi, sistemin içeriğinin kontrol edilmesi ve etki raporlaması işlerini yürütmekte, Stanford Üniversitesi ve IDEO ise sistemin tasarlanması ile tasarımcı düşünce sistematiğinin oluşturululması sürecinde katkı vermektedir.

Blog sayfasından projenin gelişim süreci ve paydaşlarımız ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.


Seni Kahraman Olmaya Götürecek 4 Adım

null

1-GÖZLEMLE/HİSSET

Okul içinde veya dışında gözlemlediğin bir problemi not etmek ve kalbin ile düşünerek problemi hissetmeye çalışmak.

Sınıfını, okulunu ve çevreni gözlemle. Seni rahatsız eden, eksik olduğunu düşündüğün veya ‘aslında şöyle olsa ne kadar güzel olurdu’ dediğin hususları not al.

Gözlemlerini arkadaşların ile paylaş, fikir alışverişinde bulun. Daha sonra, oylama yaparak tüm arkadaşlarının birlikte üzerinde çalışabileceği bir sorunu belirle.

Belirlediğin problemi çözmenin ilk ve en önemli ayağı problemi tam olarak anlayabilmektir. Bunun için problemi yaşayanlar ile konuşarak, gözlem ve empati yaparak problemi hissetmeye çalış.

Bu adım ile katılımcıların kendilerini ve çevrelerini daha iyi tanımaları; bununla birlikte karar alma, etkili iletişim, kritik düşünme, sosyal bağ kurma, empati, duygu kontrolü gibi becerilerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

null

2 - FİKİR YÜRÜT

Bu aşamada yapman gereken, tesbit ettiğin problem için kollektif bir çözüm önerisi geliştirmek.

Öğretmeninin sana sunacağı beyin fırtınası enstrümanları ile elindeki imkanları en verimli şekilde kullanabileceğin bir cozum onerisi gelistirmeye calis. Bulacagin cozumde su 4 ozelligin olmasina dikkat etmen gerekiyor: probleme kısa sürede çözüm getirmesi, kaynaklari verimli kullanmasi, sureklilik arzeden bir cozum olmasi, katilimciliga acik olmasi.

Farkli cozum onerilerini arkadaslarinla tartis ve herkesin uzerinde mutabik kaldigi bir cozum onerisini belirle.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

null

3 - UYGULA

Bu aşamada yapman gereken, elindeki kaynakları ve zamanı verimli kullanarak çözüm önerini uygulamaya koymak.

Fikrini gerçeğe dönüştümen için hangi kaynaklara ihtiyacın var? Bunları nasıl elde etmeyi düşünüyorsun? Kaç kişiye ihtiyacın var? Kim ne zaman görev alacak? Ne kadar zamana ihtiyacın var? Çalışmalarını ve gelişmeleri nasıl kayıt altına alacaksın? Tüm bunların cevaplarını bu aşamada cevap arayarak projeni hayata geçirebilir ve kahraman olduğunu gösterebilirsin. Unutma, GÜÇ SENDE!

Hazır mısın? Şimdi projeni uygulama zamanı. Yaptığın plan eşliğinde ekip arkadaşlarınla birlikte projeni hayata geçir.

null

4 - PAYLAŞ!

Ve mutlu son. Son adımda yapman gereken ise hikayeni bizimle paylaşman ve diğer arkadaşlarına ilham kaynağı olman!

GÜÇ BENDE! diyerek değişimin öncüsü olabileceğini gösterdin. Hikayeni bizimle paylaşma vakti geldi. Proje sürecini, hissettiklerini, karşılaştığın zorlukları ve bulduğun yaratıcı çözümleri bizimle paylaşma ister misin? Uygulamaya geçirdiğin projeni nasıl daha etkili anlatabileceğini, nasıl video çekebileceğini ve hangi kanallar ile bize iletebileceğini buradan öğrenebilirsin.

Çevrendeki insanların da senin hikayenden haberdar olmalarını ister misin? Yaptığın çalışmayı okuldaki diğer arkadaşlarına anlatabilir, öğretmenine danışarak farklı grup ve kişilere ulaştırabilir, uygun olabilecek medya kanalları ile de akranlarına ‘değişimin aslında o kadarda zor olmadığını’ gösterebilirsin.